Cele

  • GÓRY 
  1. Kazbek, szczyt o wysokości 5047 m n.p.m. – owiany mgiełką dziesiątek  baśni i legend: miejsce uwięzienia mitycznego  Prometeusza, wygasły wulkan dominujący nad zielonymi dolinami Gruzji. Legenda głosi, że w jaskini znajdującej się na jego zboczu przechowywane były liczne relikwie np. żłobek Chrystusa i namiot Abrahama. Dziś jak magnes przyciąga licznych wspinaczy.



  2. Ararat – szczyt o wysokości 5137 m n.p.m. – święta góra Ormian, miejsce, w którym wg tradycji osiadła po Potopie Arka Noego. Wejście na nią wiąże się z wieloma formalnościami, jako że położona jest w strefie zmilitaryzowanej. Oferuje wspaniały widok na otaczające ją rozległe równiny Turcji i Armenii.



  3. Góry Przeklęte (Prokletije) – najmniej zbadane góry Europy, których zbocza porastają dziewicze lasy, a wierzchołki cały rok pokrywa śnieg. Położone na pograniczu Czarnogóry i zapomnianej przez Europę Albanii.



  4. Triglav – flagowa góra Słowenii o wysokości 2864 m n.p.m

    oraz jeśli czas pozwoli
Gerlach – najwyższy szczyt Tatr, położony w ich słowackiej części. 


      • KRAJOZNAWSTWO


      Priorytet wyprawy stanowi zdobycie w/w szczytów i pasm górskich. Będąc jednak w rejonach położenia naszych celów planujemy odwiedzenie miejsc i wydarzeń związanych z kulturą ludową, tj. festiwali folkloru (np. festiwal trębaczy w serbskiej Guczy), miejsc kultu, a także spokojnych, cichych wiosek położonych z dala od utartych szlaków. Chcemy w ten sposób wniknąć w istotę problemów tych wielokulturowych regionów, poznać ich folklor, stosunek do rzeczywistości, dlatego bardziej niż zaliczanie kolejnych pozycji z przewodników cenimy sobie kontakt z prostymi ludźmi.